Başaran Şirketler Topluluğu

Aile Büyüğümüz İbrahim Ağa ve oğlu İsmail Ağa (Soyadı Kanunu ile BAŞARAN soyadını almıştır) Gebze’de “Ayvacılar, Ayvacıoğlu” lâkapları ile tanınırlardı. Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ve hayvancılık ile süt ve süt mamulleri imalatı işleriyle iştigaletmişlerdir.

1965'te, İsmail Başaran’ın büyük oğlu Orhan Başaran ve küçük oğlu İbrahim Başaran, Başaran Kolektif Şirketi’ni kurarak; 1980’li yılların başlarına kadar Bedford, Tofaş, BMC, Uniroyal Lastikleri gibi güçlü markaların bayiliklerini yapmışlardır.

1973 yılında, İbrahim Başaran’ın öncülüğünde Kondaş Kondansatör A.Ş. kurulmuş ve aile, elektrik piyasasının önemli bir kuruluşu olan Kondaş’ı Türkiye’ye kazandırmıştır.

Başaran İnşaat A.Ş., İbrahim Başaran ve oğulları Ahmet Başaran ile Ömer Faruk Başaran tarafından 1988 yılında kurulmuştur. Aynı yıl İbrahim Başaran, Gebze Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiş ve 21 yıl kesintisiz olarak görevini sürdürmüştür.

Başaran Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Başaran, 1990’lı yıllarda Atılım firmasını kurarak, Türkiye’de ilk defa sosyal hizmetlerde 14 branşta bir ilke imza atmıştır. Daha sonra Nuriş Otomobil Organizasyon A.Ş. firmasını kurarak, kampanyalı otomobil organizasyonları gerçekleştirmiştir. Yine aynı yıllarda çeşitli inşaatları, kat karşılığı usulü ile yapmıştır.

2000’li yıllarda, inşaat ve enerjide yoğunlaşmaya başlayan grup, son dönemde çok sayıda inşaat projesine imza atmıştır. 2008 yılında Kondaş Kondansatör A.Ş. ortaklığından ayrılan Ömer Faruk Başaran, 2008 yılında kurulan Arena Uluslararası İnşaat ve Dış Ticaret A.Ş.’nin ve 2013 yılında kurulan Başaranlar Yatırım Holding A.Ş.'nin halen yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir.